Kolik stojí náhrobek, pomník, deska, osazení hrobu a vytvoření nápisu

Nejoblíbenější je žula

V dnešní době si můžeme pro výrobu hrobky vybrat jak kámen umělý, tak přírodní. Žula, mramor, pískovec, vápenec, travertin, čedič, břidlice, … Přírodní kámen má své osobité, ničím nenahraditelné kouzlo, které je však vykoupeno vyšší cenou. Fyzikálními vlastnostmi jednotlivých druhů přírodního kamene jsou dány možnosti jejich opracování a využití. Krása žuly a mramoru vynikne, jsou-li vyleštěny – proto vítězí. A prvenství žuly je zde dáno její odolností.

Ušlechtilý kámen překonává všechny módní vlny a výstřelky. V místech piety pak v Čechách jsou v njvětší oblibě hlubinné vyvřelé horniny (žula – granit), především černá leštěná žula, z níž vyzařuje klid, elegance, sebevědomí. Většina kamenictví také nabízí žulovou deskovinu, ze které vyrábí pomníky a hrobové díly (rámy, sokly a zákrytové desky). Černou následuje v žebříčku žadavků žula šedá, resp. drobnozrnná leštěná tmavošedá žula. K dalším surovinám patří zejména prachatický diorit, mramor, břidlice, někdy i čedič. Ty nejkvalitnější suroviny se k nám dovážejí, naopak evropskou třídou je zase diorit od Prachatic.

Čím kvalitnější, tím dražší

Pochopitelně, že na místě je otázka po ceně. Ta je samozřejmě odvislá nejen od velikosti a síly desky, ale také od zpracování, přibrušování a následného zdobení. Nicméně na náhrobek z černé žuly si připravte od 25 tisíc výše, za šedou přibližně o tři až pět tisíc méně. Podíváme-li se do ceníků kamenických služeb, přijde urnový hrob z umělého kamen nejméně na 8000 korun, přírodní kámen od 15 000 korun, za jednohrob z terasa dáme od 10 000 korun, za jednohrob ze světlé žuly od 20 000 korun.

Většina českých kamenictví chce 50 procent předpokládané ceny jako zálohu, doba vyhotovení je okolo tří měsíců. Ovšem chcete-li pietní místo, například rodinný hrob, vyzdobit atypicky, musíte většinou počítat i s půlroční výrobní lhůtou.

Nezapomeňte i na další výdaje

Pro informaci ještě dodejme, že s dalšími financemi musíme pamatovat na osazení hrobu. Například potřebujeme podezdívku pod pomník (600 korun za běžný metr), podezdívku pod rámy (400 Kč/bm) , osazení rámu (425 Kč/bm ), osazení rámu (425 Kč/bm), osazení pomníku (537 Kč/bm)…

A také nezapomínejme na nápisy (pro ilustraci uvádíme ceny za písmo 40mm vysoké a síly 5 mm):

  • sekané, stříbřené nebo barvené 67 Kč/ks
  • sekané, zlacené 90 Kč/ks
  • vybarvení, vystříbření písma na leštěných žulách 7 Kč/ks
  • vybarvení písma na terasu 13 Kč/ks
  • odstranění staré barvy z nápisů 5 Kč/ks
  • přezlacení nápisu (23,75 nebo 24 karátů) 50 Kč/ks

Dotazy z poradny

Otázka - Menhir - žulový

Dobrý den, potřebuji sehnat v okolí Brna žulový kámen ve výšce 2,2m, jako menhir na zahradu. Kde se prosím, mohu přijít podívat a vybrat si v nejbližším okolí? ...kam vyrazit? Kde sehnat odborníky...

, Brno , 24.07.2013
Odpověď

Dobrý den,   zkuste si dát inzerát na Granit.cz, máme zkušenost, že se Vám zájemči ozvou.

kolektiv www.granit.cz , 30.07.2013
Zobrazit celou poradnu

O nás

Internetové stránky granit.cz infromují o granitu jako materiálu mimořádných vlastností a poradí se vším okolo kamene. Od pracovních kuchyňských a barových desek , přes podlahy a dlažby, až po pomníky a pomníkové díly - vybíráme pro Vás vhodná kamenictví, která umí pracovat se žulou.

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.granit.cz pište na info@granit.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference