Granit - praktické využití

06. 01. 2012

Nejstarší příklady použití

Granit patří mezi hojně využívané horniny, je vhodný ke kamenickému zpracování a leštění. Obliba je samozřejmě dána kombinací vlastností a nezaměnitelného vzhledu. Využití má přitom velmi dlouhou historii. Červené nebo růžové hrubě až středně zrnité granity pocházející od Asuanu, byly ve starém Egyptě používány na monumentální stavby 3000 let před n.l. Důkazem je třetí největší egyptská pyramida, tzv. Červená pyramida pojmenovaná pro světle červený odstín žuly, z níž je vystavěna. Velká pyramida v Gíze zase obsahuje obrovský žulový sarkofág z červené žuly. Jiná použití pro žulu ve starověkém Egyptě je typické u sloupů, překladů dveří, prahů, sloupků, ale i stěn a podlah. Rovněž mnoho velkých hinduistických chrámů v jižní Indii, zvláště těch, postavených v 11. století za vlády krále Rajaraja Chola byla vystavěna ze žuly.

Materiál pro dnešek

I dnes granit jako čistě přírodní kámen nese v sobě všechny vlastnosti, které jej předurčují k využití v exteriéru i interiéru. Obliba je dána některými vlastnostmi žuly:

·         tvrdost a pevnost, tedy odolnost proti opotřebení a proti poškrábání

·         kyselinovzdornost, odolnost vůči působení jiných chemických látek, včetně posypových solí

·         nízká nasákavost, odolnost proti povětrnostním vlivům, mrazuvzdornost, zároveň odolnost vůči vysokým teplotám

·         trvanlivost, téměř nezničitelnost, a s tím spojená snadná údržba

·         nepřeberné množství variant barevnosti, barva se s dobou nemění

·         originalita a reprezentativnost vzhledu

Současné využití v exteriéru

Granit se zejména pro svou odolnost využívá v exteriéru jako stavební kámen, dále jako obkladový a dekorační kámen. Granit lze považovat za klasický kámen používaný pro stavební práce, např. jako základové kameny, soklové kvádry. Granit se používá v rámci obkladů jako leštěné obkladové desky, významné stavební monumenty (např. monolit na Pražském hradě),

Z hlediska těžby je granit dobře štípatelný. To jej rovněž předurčuje pro výrobu kostek, obrubníků, soklového kamene, schodů, ale i pro řezání na desky a jejich následné leštění pro venkovní obklady. Je z nich např. zhotovena část dlažby a schodiště na druhém hradním nádvoří Pražského hradu.

Granit se často používá i v tzv. zahradní architektuře. Granit je nenahraditelnou surovinou pro některé specializované výrobky, ať se jedná o měřické značky, kanalizační spadiště, spojné komory nebo příměrné desky.

Žulový štěrk bývá používán na náspy železničních tratí atd., nebo v některých lomech je přímo granit na štěrk drcen.

Současné využití v interiéru

Granit v interiérech není pouhá dekorace, ale praktická součást každodenního života a bydlení. Jeho nejčastější užití je díky vynikajícím vlastnostem jednak v bytové architektuře, jednak v komerčních objektech. V interiérech staveb se setkáme dominantně s leštěnou žulou, ať již jako s obkladovým materiálem na stěnách (bývají i na fasádách), podlahou, nebo deskou stolu nebo kuchyňské linky, či parapety na oknech. Granit je rovněž oblíbený pro schodiště. Pracovní desky a pulty z granitu mají prakticky neomezenou životnost a snadno se udržují. Stále větší oblíbenost v sanitárních a kuchyňských prostorách je dána rovněž hygienickými vlastnostmi.

Využití jako hřbitovní architektura a náhrobní kameny

Leštěné granity jsou hojně využívány rovněž jako náhrobní kameny a další součásti pomníkové architektury.

O nás

Internetové stránky granit.cz infromují o granitu jako materiálu mimořádných vlastností a poradí se vším okolo kamene. Od pracovních kuchyňských a barových desek , přes podlahy a dlažby, až po pomníky a pomníkové díly - vybíráme pro Vás vhodná kamenictví, která umí pracovat se žulou.

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.granit.cz pište na info@granit.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference