Granit - výskyt a těžba

06. 01. 2012

Výskyt a těžba ve světě

Granit se vyskytuje po celém světě. Je nutné zmínit granity těžené v Brazílii, Indii a v některých státech jižní Afriky (Angola, Jihoafrická republika, Namibie a Zimbabwe). V současné době se rovněž na trhu stále více objevuje rovněž žula pocházející z Číny. V USA jsou věhlasné výskyty žuly z oblasti Skalnatých hor. Červené amfibolicko-biotitické porfyrické žuly (tzv. rapakivi) se nachází v štítových oblastech jako je zejména tzv. Baltický a Kanadský štít. Největší lomy na žulu se rovněž nachází právě v těchto oblastech, ať se jedná o Finsko, Norsko nebo Švédsko (Bohuslän). V západní Evropě se těží ve velkém granit v Portugalsku (Chaves a Vila Pouca de Aguiar) a Španělsku (hlavně se jedná o Galícii). Známé, i když méně využívané jsou výskyty v Alpách, zejména se jedná o centrální Alpy, Waldviertl a Mühlviertl. Na trhu se objevuje z Alpské oblasti italská žula.

Výskyt a těžba v České republice

V České republice jsou granity rovněž velmi rozšířeny, což není zcela překvapivé, neboť, jak bylo konstatováno, je granit nejrozšířenější prahorní horninou. Je možné vlastně prokázat, že se s nimi můžeme setkat u všech pohraničních horstev. Ať se jedná o  Krkonošský pluton (krkonošsko-jizerský masiv), Moldanubický pluton, část Šumavy, Novohradecké hory, Žulovskou pahorkatinu, masiv Smrčin, Krušných hor, karlovarsko-nejdecký masiv, železnohorský pluton atd.. Jejich vrcholky se pak vyznačují existencí poměrně nápaditých tvarů zvětralých hornin, jako skalní moře nebo zříceninově nakupené kusy. Další velmi významnou oblastí výskytu, ale i těžby je středočeský pluton.

Těžená ložiska žuly jsou v ČR na Českomoravské vysočině (Mrákotín, Lipnice, Řásná), na Liberecku (Ruprechtice) a v Jeseníkách (Žulová). Lomy ve středočeském plutonu jsou například Pecerady, Horní Požáry nebo Vahlovice u Blatné.

O nás

Internetové stránky granit.cz infromují o granitu jako materiálu mimořádných vlastností a poradí se vším okolo kamene. Od pracovních kuchyňských a barových desek , přes podlahy a dlažby, až po pomníky a pomníkové díly - vybíráme pro Vás vhodná kamenictví, která umí pracovat se žulou.

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.granit.cz pište na info@granit.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference